GOLF I,II - Pelti ja korin osat
Volkswagen Golf 1 ja Golf 2 varaosat kattavasta valikoimasta
Volkswagenin ensimmäisen sukupolven Golf oli mullistava auto, joka käytännössä loi kokonaan uuden autosegmentin. Kompakti viisipaikkainen auto oli heti ilmestyttyään erittäin suosittu, ja Golf-sukupolvia onkin kertynyt perinteisellä tekniikalla jo seitsemän. Golf 1 on erittäin suosittu myös harrasteautona, erityisesti sen GTI-malli. Golf GTI loi myös oman genrensä, ns. ”hot hatch” -segmentin, johon kuului pienet viistoperäiset autot tavallista tehokkaammalla moottorilla. Golf 1 oli saatavana myös avoautona, jota valmistettiin 90-luvulle saakka, koska kakkossukupolvessa ei ollut tarjolla cabrioletia. Golf 1:n korvannut kakkossukupolvi oli myös erittäin suosittu ja tekniikaltaan luotettava perheauto. Golf 2:n suurin ongelma ikääntyessä oli lopulta ruoste, joka vaivasi myös seuraavaa sukupolvea. Sekä Golf 1 että Golf 2 -malleihin on edelleen saatavana erittäin suuri määrä varaosia, joista aivan yleisimpiä (kuten suodattimia ja hihnoja) löytyy jopa hyllytavarana, vaikka mallisarjan autot ovatkin jo verrattain vanhoja. Mikäli et löydä verkkokaupastamme suoraan sopivaa varaosaa, kannattaa olla joka tapauksessa yhteyksissä, koska voimme laajan verkostomme kautta toimittaa harvinaisempiakin osia nopeasti ja kilpailukykyiseen hintaan!
Golf 1 yleisimmät varaosat
Golf 1-mallin yleisimmät varaosat ovat sekä kulutusosia (jarrupalat, hihnat, öljyt, suodattimet) sekä erilaisia tekniikan ja korin osia. Pakoputkiston vaimentimet ja putket ovat edullisia ja verrattain helppoja vaihtaa. Laadukas pakoputkisto kestää vaihdettuna todennäköisesti koko auton loppuiän, koska ajokilometrit vuodessa näin vanhalla autolla jäävät yleensä varsin vähäisiksi. Ykkösgolfin etupuskurin osista suosituimmat liittyvät GTI-malliin, koska ne on helppo vaihtaa ja samalla päivittää perusmallin ulkoasua sporttisempaan suuntaan. Golf ykköseen saa myös suurempaan ruostekorjaukseen ja entisöintiin soveltuvia peltiosia, kuten kynnyskotelot ja peräpellit. Myös muita peltiosia kuten lokasuojia, puskureiden rakenteita ja ovia on saatavilla – kysy asiakaspalvelustamme!
Golf 2 yleisimmät varaosat
Kuten Golf ykkösessä, myös Golf 2:n yleisimmät varaosat ovat tekniikan osia ja peltiosia. Uudempana autona Golf kakkosessa käytettiin myös enemmän muoviosia, jotka vanhentuessaan haurastuvat ja voivat mennä helpommin rikki. Erilaisia muoviosia kuten peitelevyjä ja listoja on hyvin tilattavissa nopealla toimituksella. Esimerkiksi eturitilän vaihtamalla ikääntyneen auton ulkoasu muuttuu kummasti.
Golf 1 ja 2 – suosituimmat varaosat Merteilin verkkokaupassa
- Etuhelmat ja helmapellit sekä lokasuojat
- Huohotinletkut ja muut moottorin osat
- Jakohihnat, hammashihnat ja apulaitteiden hihnat
- Lämpöanturit ja kampiakselin asentotunnistimet
- Katalysaattorit ja pakoputkiston osat
Katso Volkswagen Golf 1 ja Golf 2 varaosat Merteilin verkkokaupasta!
ETUHELMA PEITELEVY 92-97 V (HIN.KOU
ETUHELMA RITILÄ 83-91
ETUHELMAPELTI 74-93 TARVIKE
ETUHELMAPELTI 74-93 TARVIKE
ETUHELMAPELTI 83-91 TARV
ETUHELMASPOILERI 83-7/89 TARV
ETUHELMASPOILERI 92-97 CL,GL OIK
ETUHELMASPOILERI 92-97 CL,GL VAS
ETUHELMASPOILERI 92-97 GTI OIK
ETUHELMASPOILERI 92-97 GTI VAS
ETUKAPPALE 83-91 (LUKKOPELTI) TARVIKE
ETUKAPPALE 92-97 1.4,1.6 TARV (JÄÄHD.430MM)
ETUKAPPALE 92-97 1.8/2.0 TARV (JÄÄHD.520MM)
ETUKAPPALE 92-97 1.9TD,2.0 (JÄÄHD.630MM)
ETUKAPPALE 92-97 2.0 GTI,VR6 2.8
ETUKAPPALE VW GOLF I, JETTA I 04.74-04.93
ETULOKASUOJA 79-83 OIK TARV
ETULOKASUOJA 79-83 VAS TARV
ETULOKASUOJA 83-91 OIK TARV
ETULOKASUOJA 83-91 VAS TARV
ETULOKASUOJA 91-95 OIK VILKUN REIJÄLLÄ
ETULOKASUOJA 91-95 VAS SIVUVILKUN JA ANTENNIN REIJÄT
ETULOKASUOJA 96-98 OIK TARV SOIKEA*
ETULOKASUOJA 96-98 VAS TARV SOIKEA* (ANTENNIN REIKÄ)
ETUPALKKI 83-91,88- (ETUTYYNYN ALLA
KONEPELTI 92-97 TARV
KONEPELTI AVAUSVAIJERI 74-83
KONEPELTI TANKO KIINNIKE 83-91
KYNNYSKOTELO 74-83 4-D OIK TARV
KYNNYSKOTELO 74-83 4-D VAS TARV
KYNNYSKOTELO 83-91 2-D OIK TARV
KYNNYSKOTELO 83-91 2-D VAS TARV
KYNNYSKOTELO 83-91 4-D OIK
KYNNYSKOTELO 83-91 4-D VAS
KYNNYSKOTELO 91-97 OIK 2/3-OVI
KYNNYSKOTELO 91-97 OIK 4/5-OVI TARV
KYNNYSKOTELO 91-97 VAS 2/3-OVI
KYNNYSKOTELO 91-97 VAS 4/5-OVI TARV
LOKASUOJALEVIKE ETU 92-97 OIK
LOKASUOJALEVIKE ETU 92-97 VAS
LOKASUOJALEVIKE ETU 94- VARIANT OIK****POISTO
LOKASUOJALEVIKE TAKA 92- OIK
LOKASUOJALEVIKE TAKA 92- VAS
LOKASUOJIEN LEVIKESARJA 92-97 EI GT
PERÄPELTI 83-91 TARV
PERÄPELTI ALEMPI VW GOLF I 04.74-04.93
TAVARATILA KAASUJOUSI 83-93
